Amikor a ruháink mosására szánt terméken maróanyag piktogramot látunk felmerülhetne bennünk a vegyem vagy ne vegyem meg kérdés.
Mégis amikor az emberek mosószert választanak, a legtöbben elsősorban az illatra, az árra vagy a mosási számra figyelnek. A marketing ugyan még mindig óriási befolyással bír, de egyre többen nézik meg a csomagoláson található biztonsági jelöléseket is – és jól teszik. A kérdés viszont az, hogy ha egy mosószeren maróanyag (korrozív) piktogram szerepel, akkor mennyire van helye az otthonunkban a 21.században? És főleg: moshatunk-e vele babaruhát vagy fehérneműt?
Mit jelent a maróanyag jelzés?
A maróanyag (korrozív) piktogram a GHS (Globally Harmonized System) rendszer alapján kerül a csomagolásra. Ez a kis fekete-fehér ábra egy kezet és egy fémtárgyat mutat, amelyet valami mar. Ehhez társul általában egy vagy több úgynevezett “H-mondat”. Ha ezeket látod egy terméken, az azt jelenti, hogy a készítményben található valamely összetevő maró hatású lehet a bőrre, szemre vagy más felületre. Ezek az anyagok irritációt, égési sérülést okozhatnak – koncentrációtól és expozíciós időtől függően.
De vajon ez az állapot csak a hígítatlan mosószerre vonatkozik – vagy a mosás után is marad vissza káros anyag?
Biztonságtechnikai adatlap: mit mond el nekünk?
Minden hivatalosan forgalomban lévő tisztítószerhez tartozik egy biztonságtechnikai adatlap, amit a gyártónak/forgalmazónak kötelessége biztosítani. Ebben szerepel:
- a termék veszélyes keverék besorolása (ha van),
- a jelölés köteles összetevők (ha van),
- a fizikai és kémiai tulajdonságok,
- az egészségügyi hatások, stb.
A „veszélyes keverék” megnevezés nem azt jelenti, hogy a termék azonnal veszélyes a felhasználóra, hanem hogy egy vagy több olyan komponens van benne, amely – önmagában vagy adott koncentrációban – egészségre káros lehet. Ez a mosás előtti állapotot jelenti, nem a textílián visszamaradó maradványokat.
Hipoallergén és bőrbarát? Lehet-e egyáltalán az?
Érdekes ellentmondás, amikor egy termék csomagolásán egyszerre szerepel:
- a maróanyag piktogram
és - az, hogy „hipoallergén” vagy „dermatológiailag tesztelt”.
Ez habár lehetséges, nem minden esetben őszinte állítás.
A „hipoallergén” kifejezés ugyanis nincs egységesen szabályozva az EU-ban – tehát a gyártók gyakran marketingcélokra használják. Attól, hogy valami hipoallergénnek van címkézve, még tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek érzékeny bőrűeknél irritációt vagy allergiát válthatnak ki. A maró hatású összetevők jellemzően a lúgosító szerek (pl. nátrium-hidroxid) vagy egyes tartósító/konzerválószerek, amik nem közvetlenül maró anyagok (többnyire “csak” erősen irritálóak), de a mosás során ezek nagy része kiöblítődik a ruhából.
Mégis: ha valaki érzékeny bőrű, ekcémás, vagy csecsemő ruháiról van szó, akkor nem érdemes kockáztatni. Ha nincs maróanyag jelölés, sem H-mondatok, az a biztos.
Babaruha, fehérnemű – mit ajánlott használni?
Kisgyermekek, újszülöttek és érzékeny bőrű felnőttek ruhájához érdemes olyan mosószert választani, amely:
- nem tartalmaz illatanyagokat vagy allergén összetevőket*,
- nem rendelkezik veszélyes keverék, maró vagy irritáló besorolással a termék biztonságtechnikai adatlap szerint,
Az sem baj, ha nincs mindenre illatosított csoda – a biztonság és a bőrkímélet fontosabb szempont. Ráadásul a baba-mama kötődés kialakulása miatt legalább az első hetekben roppant fontos, hogy a baba ne valami kábító mesterséges illatot, hanem a naturális anya illatot érezze rajtunk. (erről külön blogcikkben is írunk)
Vegyem vagy ne vegyem?
NE vedd, ha:
- kisgyerek vagy érzékeny bőrű családtag ruháit mosod vele,
- nincs alternatíva nélküli előnye (pl. extrém szennyeződések eltávolítása),
- csak marketingcímkékkel próbálja elfedni a veszélyes összetevőket
- *tartalmaz 5-klór-2-metil-2H-izotiazol-3-on és 2-metil-2H-izotiazol-3-on (3:1) kontakt allergént.
MEGFONTOLHATÓ, ha:
- a terméket csak háztartási célra, takarításhoz vagy nagyon szennyezett textíliákhoz használod,
- figyelsz arra, hogy mindig nagyon alaposan ki legyen öblítve,
- nem babaruhák, alsóneműk vagy érzékeny anyagok kezelésére használod.
IGEN, VEDD, ha:
- egyáltalán nincs rajta maróanyag jelzés,
- ha az összetétele megengedi és nem veszélyes keverék besorolású
- pozitív tapasztalataid vannak vele, és nem tapasztaltál bőrirritációt.
Tipp a vásárláshoz:
Kérd el a Termék biztonságtechnikai adatlapot – ezt minden gyártónak/forgalmazónak kérésre biztosítania kell. Ha nem hajlandóak kiadni vagy elérhetetlen, az már önmagában árulkodó jel. Fontos, hogy mindig keresd a fentebb bemutatott tartósító/konzerválószereket, valamint a maróanyag piktogramot.
Az OKOSmosás mosólapja természetesen rendelkezik termék Biztonságtechnikai adatlappal**, amit a kémiai biztonságra specializálódott szolgáltató és tanácsadó vállalkozás, a Magyarországon piacvezető ToxInfo készített és tart naprakészen.
A veszélyességi besorolása az OKOSmosás mosólapnak: nem minősül veszélyes keveréknek
A transzparencia és a vásárlói bizalom erősítése céljából minden megrendelőnk automatikusan megkapja az összes általunk forgalmazott termék biztonságtechnikai adatlapját – a megrendelést visszaigazoló automatikus e-mail mellékleteként.
**A webshopban mindig elérhető a dedikált gombon keresztül.