Köszöntünk az Ökosheet – az Okosmosás mosólap oldalán!
Az okosheet.hu webshopban megtalálható mosási rendszerünk fő alkotóeleme egy apró, lap formájú mosószer, amivel sokan most találkoznak először.
A hétköznapi neve: mosólap
Szeretnénk néhány fontos információval szolgálni a mosólapokról azok számára, akik csak most ismerkednek ezzel a csodálatos mosószerrel.
Mi miatt jött létre a mosólap?
Miért volt szükség egy újabb mosószerre, hiszen számos mosószer fajta érhető el a piacon már most is.
A válasz nagyon egyszerű: a mosólap könnyű, kis helyet foglal és nem igényel műanyag csomagolást.
Miért fontosak ezek?
Azért, mert a szállítás roppant drága és környezetszennyező.
A környezettudatosság egyre fontosabb törekvése a világnak. A termékek előállításán kívül általában a szállítás a második legnagyobb környezeti terhelés. Ezért kellett valami olyan termék, ami drasztikusan lecsökkenti a szállítással járó pazarlást, és felesleges energiafelhasználást. Mivel a hagyományos mosószer gyártási technológiák elavulttá váltak, nem maradt más, mint a mosáshoz használt anyagot optimalizálni. És ezzel egyidőben amennyire csak lehetséges a környezeti terhelést lecsökkenteni, kezdve a műanyag csomagolás elhagyásával.
Mi volt a kiindulópont?
Folyékony mosószer, mosópor, mosókapszula.
A folyékony mosószereket műanyagflakonos csomagolásba kell tárolni és szállítani, ami felesleges térfogat, felesleges súly és óriási környezetszennyezés. Oké, de mi a helyzet a mosóporral? Remek kérdés! Egy fokkal jobb, csakhogy egy apró sérülés a csomagoláson, és máris kiszóródik. Ráadásul az adagolása sem egyszerű, nagy figyelmet és rutint igényel a megfelelő és nem pazarló adagolása. A mosóporokban alkalmazott hordozóanyagok sokszor nyomot hagynak a ruhán. Aztán itt vannak a kapszulák, amik hasonlatosak a folyékony mosószerhez. Műanyag csomagolás, egy apró sérülés és máris csöpög, ragacsos és még mindig túl sok plusz súly a folyadék, amit tartalmaz. Bár az adagolást nagyban megkönnyíti, mégis a vásárlók számára fajlagosan a legdrágább mosási módszer, mosószer. Ki kellett hát találni valami olyat, ami ezektől a hátrányoktól mentes, olcsó és fenntartható.
Itt nyert értelmet a mosólap:
- szilárd és száraz – nem kell műanyagba csomagolni
- könnyű – nincs benne egy gramm felesleges víz sem
- apró méretű – koncentrátum
- nem szóródik vagy csöpög – szilárd mégis rugalmas
- egyszerű adagolás – perforált, tökéletesen szétváló lapocskák
- tökéletesen lebomló – nem tartalmaz vegyszereket
- kiemelkedően hatékony – kókusz kivonatok és növényi koncentrátumok
- enzimek – az erőteljes folttisztításhoz
A magyar piacon biztosan bele fog futni az érdeklődő egy harsány hirdetésbe „Magyar fejlesztés – magyar vállalkozástól – Mosólap” termékkel. Szeretnénk leszögezni, hogy a fenti felsorolásból a vastagon szedett rész (az utolsó két megállapítás) nem igaz rá, szóval kizárt, hogy az Ökosheet – az OKOSmosás mosólappal azonos terméket kapjon a vásárló! Az Ökosheet – az OKOSmosás mosólap ugyanis a 2014-ben levédett, eredetinek tekintendő kanadai recept alapján, kókuszdió felhasználásával készült mosólap. Ehhez sok kókuszdió kell, ami pedig Dél-Kelet Ázsiában terem. A „Magyar fejlesztés” pedig helyi alapanyagokat ígér. Később visszatérünk erre.
Hol készült az első mosólap?
Mivel kókuszdió az alapja, az eredetinek tekintendő mosólap receptet Kínában fejlesztették tovább hosszú évek alatt. Az oka igen prózai. Kínában minden összetevő rendelkezésre áll, minden szükséges erőforrás olcsóbb, mint bárhol Észak-Amerikában. A mérnöki tudás és a szükséges eszközök kivétel nélkül adottak voltak Kínában. Kanada így a termékfejlesztést rájuk bízta. Ennek köszönhető, hogy Kínában már bő tíz éve ismerik, és előszeretettel használják.
Akkor, hogy lehet, hogy nálunk még mindig egyfajta újdonság? Ennek egy roppant egyszerű magyarázata van.
2010-es évek….
A mosólapok technológiai fejlesztése és gyártása Kínában már évekkel a nyugati piacra dobás előtt megkezdődött. Ez egy általános gyakorlat az iparban, különösen az innovatív termékeknél, amelyeket kezdetben kisebb piacokon vagy speciális célközönséggel tesztelnek, mielőtt szélesebb körben elérhetővé válnak (mosólapból több mint húszféle eltérő receptet teszteltek). A vásárlói visszajelzések alapján fejlesztik, módosítják és eközben szorgalmasan gyűjtik az adatokat. Ez a folyamat akár évekbe is beletelhet. Amikor a termék eléri az elvárt eredményt, onnantól kerül fokozatosan forgalomba szélesebb rétegek számára. Ez mindennapos gyakorlat, és itt is erről van szó. 2019-ben jelentek meg a nyugati világ piacain tömegesen a mosólapok – kiváló kókusz alapanyagból és enzimmel. Addigra Kínában már mindent tudtak a mosólapról…
Napjainkban….
Kínában rendelkezésre áll a tökéletesre csiszolt technológia és minden alapanyag a kókusz alapanyagú enzimes mosólapok gyártásához. Ezt továbbfejleszteni már nem kell, tulajdonképpen ezen már csak rontani lehet. A világ összes kontinensére szállítanak, nálunk is elérhetőek már. És itt térjünk vissza a „fejlesztésre”. A kínaiak sikerén felbuzdulva sok helyen elkezdték lemásolni – több kevesebb sikerrel. Az Európában gyártottakban általában nincs enzim, és a kókusz helyett burgonya, szappanfű, vadgesztenye netán mosódió szolgál alapanyagul. Míg az előbbi három ugyan megterem Európában, a mosódió egyáltalán nem. Azt biztos, hogy importálni kell (Dél-kelet Ázsiából). De egyik sem kókusz, ami köztudottan az egyik leghatékonyabb természetes mosószer alapanyag a bolygón. Az enzim előállítása és alkalmazása nagy szakértelmet igényel, és ennek híján vannak legtöbb helyen. Így ezen gyártók számára nem marad más, mint egy közepes mosólap – utánzat „fejlesztés”.
Miért az eredetit válasszuk
Ha tehát leegyszerűsítjük a mosólap „feltalálásának” okait, akkor legfőképp a roppant drága szállítási költség csökkentése és a környezetszennyező műanyag csomagolás visszaszorítása volt a cél úgy, hogy közben a mosási hatékonyság ne csökkenjen, sőt javuljon is akár. Nos, ezeket a célokat kivétel nélkül elérték a kínaiak. Ez az oka annak, hogy mi a mosólapjainkat ott gyártatjuk és csomagoltatjuk, nem idehaza. Első a kifogástalan minőség, és a szakértelem. Hazánkba vonaton érkezik az Ökosheet mosólap, ami a legkisebb karbonlábnyomú szállítási mód – jelenleg. (a „karbonlábnyomról” is írtunk egy blogcikket)
Amikor arról hallunk vagy olvasunk, hogy a kínai termékek rosszak vagy veszélyesek akkor legyünk nagyon szkeptikusak! Mert bár lehet, hogy régen talán volt ok az aggodalomra, de mára, a mai piaci versenyben ez teljesen alaptalan, sőt leginkább rosszindulatú, otromba csúsztatás, szándékos félrevezetés. Olyan magas szintű a technológiai tudásuk, ami miatt mára sok iparágban abszolút világelsők a japánok, koreaiak vagy az amerikaiak előtt, Európáról már nem is beszélve.
Most, hogy már tudjuk, hogy honnan származik egy kiváló mosólap, és mit jelenthet egy mosólap esetében a „fejlesztés”, nincs más dolgunk, mint kiválasztani a számunkra megfelelő terméket.