Tartósítószerek a mosószerekben – Amit érdemes tudni, mielőtt mosásba fogsz

viszkető bőr

Ha valaha is végignézted a mosószerek címkéjén sorakozó apróbetűs összetevőket, valószínűleg gyorsan feladtad. Ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül! A különféle kémiai nevek nem sokat mondanak, de érdemes egy kicsit jobban megismerkedni velük – különösen a tartósítószerekkel.

De miért van egyáltalán tartósítószer a mosószerben?

Egyszerűen azért, hogy ne romoljon meg. A legtöbb mosószer vízbázisú, és a víz ideális táptalaj a baktériumoknak, penésznek. A tartósítószerek megakadályozzák, hogy ezek elszaporodjanak, vagyis biztosítják, hogy a mosószer hosszú ideig használható maradjon. Ez jól hangzik, ugye? De van itt egy bökkenő…

A probléma: nem minden tartósítószer barátságos a bőröddel

Sok tartósítószer rendkívül erős vegyi anyag, ami hosszú távon bőrirritációhoz, sőt allergiás reakciókhoz is vezethet – még akkor is, ha kezdetben nem tapasztalsz semmit.

Íme néhány gyakori, de vitatott tartósítószer:

  • Methylisothiazolinone (MI) és Methylchloroisothiazolinone (MCI) – gyakran együtt fordulnak elő „Kathon” néven. Ezek nagyon hatékonyak, viszont egyre több embernél váltanak ki allergiás reakciókat, viszketést, pirosodást. A kellemetlenség gyakran csak hetek vagy hónapok után jelentkezik, így nehéz rájönni, hogy a mosószer volt a ludas.
  • Phenoxyethanol – valamivel kíméletesebb, de érzékeny bőrűeknél ez is okozhat irritációt, főleg ha sok más vegyszerrel együtt van jelen.
  • Formaldehid-leadó vegyületek (pl. DMDM Hydantoin) – ezek olyan összetevők, amelyek kis mennyiségben formaldehidet bocsátanak ki, hogy megelőzzék a baktériumok elszaporodását. A formaldehid azonban erősen allergén és már kis mennyiségben is problémás lehet érzékenyebb emberek számára.

Mi az a késleltetett allergia?

Sok esetben a bőröd nem azonnal, hanem csak hosszabb használat után kezd reagálni ezekre az anyagokra. Ezt a jelenséget késleltetett típusú kontaktallergiának hívják (orvosi nevén IV-es típusú túlérzékenységi reakció).

Ez azt jelenti, hogy akár hónapokkal a mosószer használata után alakulnak ki a tünetek: viszketés, piros foltok, ekcéma. Mivel nem közvetlenül a használat után jelentkezik, gyakran nem is gondolunk arra, hogy a mosószer lehet az ok.

És ami még fontosabb: ha egyszer kialakult ez az érzékenység, élethosszig megmaradhat.

A jó hír: van választásod

Nem kell rögtön vegyésznek lenned ahhoz, hogy jó döntést hozz a mosószerek világában. A tudatos vásárlással elkerülheted a durva vegyszereket és ezzel együtt a késleltetett bőrirritáció kockázatát. A cikk végén adunk hozzá segítséget.

Mit tehetsz?

  • Olvasd el az összetevőket! Ha meglátod a „Methylisothiazolinone” vagy „Kathon” szavakat – inkább tedd vissza a polcra.
  • Válassz természetesebb, bio termékeket, amelyek növényi alapú összetevőkkel tartósítanak.
  • Próbálj ki „hypoallergén” vagy „érzékeny bőrre” készült mosószereket – ezek gyakran mentesek a legkeményebb tartósítószerektől.
  • Használd az Ökosheet mosólapjait és illatszemeit, amelyek nem tartalmaznak tartósítószert.

Közérzet és kinézet

A mosás alapvetően a ruháid tisztaságáról szól – de ne feledd, hogy a ruhák, amiket mosol, egész nap érintkeznek a bőröddel. Az intim helyekkel is érintkező fehérneműk esetében pedig életbevágó a körültekintés a mosószerrel kapcsolatban. Egy-egy rosszul megválasztott mosószer hosszú távon negatív hatással lehet az egészségedre. Ne hagyd, hogy a bőröd szenvedjen egy olyan összetevő miatt, amit könnyedén ki lehetett volna kerülni. Ne feledd, a bőrünk a legnagyobb és egyben leglátványosabb szervünk. Megérdemli a törődést, és meg is hálálja.

Egy kicsivel több tudatosság óriási különbséget jelenthet a megjelenésedben és a közérzetedben!

Egy jótanács: az összetevő listát mindig olvasd el. Persze gyakran hétköznapi ember számára érthetetlen álnevek mögé bújtatják a gyártók a veszélyes összetevőket, de van segítséged. Csak másold be ezeket mindenestül a ChatGPT-be és írd mellé “ezek veszélyes anyagok?” a mesterséges intelligencia rögtön leírja neked a tudnivalókat, kertelés nélkül. Így csináld:

  • itt van a ChatGPT: https://chatgpt.com/
  • ezt a szöveget másold be például: Kérlek elemezd nekem ezt a listát és írd le érthetően mik ezek, mire valók, és veszélyesek-e?
  • majd másold be utána a listát: az összetevőkről (ha van, a CAS szám mégjobb)

Oszd meg ezt a cikket bátran, mert a körültekintést és az óvatosságot nem lehet ebben az esetben eltúlozni. Szó szerint a bőröd viszed a vásárra!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

airbnb ágyon kávézó lány

Airbnb favorit

Az Airbnb egyre népszerűbb választása az utazóknak. Az OKOSmosás pedig nagyszerű választás minden környezettudatos szállásadó számára. Nagyon kedves visszajelzést kaptunk egy régi vásárlónktól – már

Tovább olvasom »

Ne hagyd ki a kedvezményt!

Iratkozz fel hirlevelünkre és 1000 Ft kedvezményt kaphatsz már az első vásárlásodból!